„BENAMIO PRAKARTĖLĖ + C + M + B + 2018“

Šv. Kryžiaus namų kieme (L. Stuokos-Gucevičiaus g.)
2017 m. gruodžio 3 d.–2018 m. sausio 7 d.

daugiau

Prakartėlė – Šv. Rašte aprašyto kūdikėlio Jėzaus gimimo istorijos inscenizacija, nuo XIII a. tapusi Kalėdų simboliu. Tradicinėje prakartėlėje vaizduojami Kūdikėlio motina Švč. Mergelė Marija, globėjas šv. Juozapas, šalia buvę gyvuliai, užgimusio Mesijo atskubėję pagarbinti piemenys ir trys išminčiai. Pagrindinis prakartėlės  akcentas – tvartelis ir ėdžios, kuriose buvo paguldytas ką tik gimęs Dievo Sūnus, nes jam neatsirado tinkamesnės vietos mieste.

Benamio prakartėlė – tai bandymas įsivaizduoti Dievo Sūnaus gimimą šių dienų pasaulyje ir atkreipti  miesto gyventojų ir svečių dėmesį į aktualią Kristaus gimimo interpretaciją, skatinti pastebėti socialinio skurdo realybę ir prisidėti prie pagalbos stokojantiems prieglobsčio.

Prakartėlės + C + M + B + 2018 simbolika

+ C + M + B + Trijų išminčių, aplankiusių gimusį Mesiją, vardų lotyniškoji santrumpa: Kasparas, Melchioras ir Baltazaras, užrašoma virš durų staktų kartu nurodant švenčiamų Naujųjų Metų skaitmenis. Pašventinta kreida užrašytos raidės nurodo ir lotyniško maldavimo Christus Mansionem Benedicat (Tepalaimina Kristus šią buveinę) sutrumpinimą.

Idėjos autorių pasirinktas pavadinimas išreiškia akcijos raktinius žodžius: Caritas + Miestas + Benamiai + 2018

Metalinis konteineris – tvartelio prototipas, oriam gyvenimui netinkamos vietos simbolis, reiškiantis komfortiško, patogaus, pritaikyto gyventi būsto priešingybę.

Panaudotos padangos – ėdžių prototipas, vartotojų kultūros atliekų simbolis, reiškiantis jaukios naujagimio lovytės priešingybę.

Šv. Raštas – Žmogumi tapusio Dievo simbolis. Parinkta ištrauka – Evangelijos pagal Joną prologas, skelbiantis Dievo įsikūnijimą.

Tepalo statinės – laužo prototipas, reiškiantis abejingumą santykiuose, šeimose esančios meilės ir bendrystės priešingybę.

Benamių portretai – piemenų prototipas, labiausiai visuomenės apleistų ir socialiai už jos ribų gyvenančių asmenų simbolis, visuomenės „grietinėlės“ ir atskirų suinteresuotų grupių, nesirūpinančių visuomenės bendruoju gėriu, priešingybė.

Miegmaišiai, skudurai – piemenėlių atributai, svarbiausi benamių daiktai, reiškiantys kasdieniame gyvenime ir buityje naudojamų daiktų svarbos ir gausos priešingybę.

Graffiti užrašai ir Šv. Rašto ištraukos byloja apie Mesijo pranašystes ir Jo gimimo istoriją. Graffiti užrašai – tai aktuali protesto priemonė, skatinanti atkreipti dėmesį į gyvenimą gatvėse, lūšnynuose, sąvartynuose, tai miesčioniško pasitenkinimo ir nenoro įsiklausyti į kitų žmonių būtiniausius poreikius kritikos išraiška.

Trys karaliai arba išminčiai (Kasparas, Baltazaras, Melchioras) – Dievo ieškančiųjų, prakartėlę aplankančiųjų simbolis, reiškiantis sėslaus, uždaro, niekuo nesidominčio žmogaus priešingybę. Prakartėlėje jų nėra, nes tai – Jūs…

Idėjos autorius: Vilniaus arkivyskupijos Caritas – Katalikų Bažnyčios misiją įgyvendinanti organizacija, telkianti geros valios žmones pagalbai atskirtį išgyvenantiems asmenims.

mažiau

 

KALĖDINIAI VIDUDIENIO VARGONŲ KONCERTAI 
Vilniaus katedroje
2017 m. gruodžio 28 d.–2018 m. sausio 9 d.

daugiau

Vilniečiai ir miesto svečiai maloniai kviečiami į šv. Kalėdomis dvelkiančius vargoninės muzikos koncertus „VOX ORGANI CATHEDRALIS: ŠV. KALĖDOS“ Vilniaus arkikatedroje bazilikoje.

Kiekvienas koncertas – puiki proga išgirsti gražiausius vargoninius kūrinius iš Europos kalėdinės muzikos lobyno.

Koncertų trukmė apie 25 min.

Įėjimas nemokamas

 

 GRUODIS

28 d. ( ketvirtadienis) 12.00 val.  

Dovilė Savickaitė

Programa:

J. S. Bach – Prelude et fugue C -dur, BWV 545

 „Jesus bleibet meine Freude”, BWV 147

J. Cl. Balbastre – „Votre bonté grand Dieu”

W. Faulkes – Christmas Meditation

A. Guilmant – Offertoire No.1 sur „Grand Dieu!” et „Allons pasteurs, que l’on s’éveille”

 

30 d. (šeštadienis) 12.00 val.  

Jurga Kazakevičiūtė

Programa:

J. S. Bach – Sinfonia Pastorale („Weihnachts-Oratorium”), BWV 248

J. Grison – Fantaisie sur le Chant de Noël „Adeste Fideles”

 

SAUSIS

2 d. (antradienis) 12.00 val.  

Balys Vaitkus

Programa:

A. Corelli – Concerto grosso Nr.8 („Fatto per la Notte di Natale”)

L. C. Daquin – Noëls: I, III, VI

L. Vierne – Carillon de Westminster

 

4 d. (ketvirtadienis) 12.00 val.  

Diana Encienė

Programa:

J. S. Bach – „In dulci jubilo”, BWV 608

„Gott, durch deine Güte”, BWV 600

„Der Tag, der ist so freudenreich”, BWV 605

J. S. Bach / A. Vivaldi – Concerto in C, BWV 594

J. Rheinberger – Intermezzo (Sonata Nr. 4 op.98)

J. S. Bach – „In dir ist Freude”, BWV 615

 

6 d. (šeštadienis) 12.00 val.  

Agnė Petruškevičiūtė

Programa:

P. Dandrieu – „Or, dites-nous, Marie”

L. C. Daquin – Noël VIII

C. Balbastre – „Quand Jesus naquit”

J. Bonnet – Fantaisie sur deux Noels

 

9 d. (antradienis) 12.00 val.  

Vilimas Norkūnas

Programa:

F. X. A. Murschhauser – Variations on „Lasst uns da Kindelein wiegen”

M. K. Čiurlionis / V. Norkūnas – Preliudo A-dur (VL87) išplėtota variacija

Preliudo F-dur (VL103) ir giesmės „Tyli naktis” išplėtota variacija

M. K. Čiurlionis – Kanonas B-dur (VL125)

J. Brahms – Chorale prelude „Es ist ein Ros’ entsprungen”

J. E. West – Fantasy on Two Well-known Christmas Carols

V. Norkūno improvizacijos kalėdinių giesmių temomis

 

Koncertų ciklą organizuoja Nacionalinė vargonininkų asociacija, http://www.vargonininkai.lt

mažiau

 

 

STAČIATIKIŲ KALĖDŲ ŠVENTĖ KATEDROS AIKŠTĖJE
Katedros aikštėje
2018 m. sausio 7 d., 16.00 val.

daugiau

Sekmadienį, sausio 7 d., kaip ir kiekvienais metais, Katedros aikštėje prie Kalėdų eglės vyks Vilniaus miesto stačiatikybės tradicijų puoselėtojų Kalėdų šventė, kuri prasidės 16.00 val.

Daugiataučio ir įvairių tikėjimų miesto tradicinėje šventėje vaikai ir suaugusieji kviečiami išklausyti stačiatikių bažnyčios atstovo Kalėdų sveikinimo, pasigrožėti teatralizuotu vaidinimu ir šventiniu koncertu. Šventės programoje dalyvaus Vilniaus miesto meno kolektyvai ir atlikėjai:  Igoris Jarmolenka, Vadim Volkov, Aleksandr Belkin, Boris Iskakov, Oleg Mozarskij, Valentina Kalinčeva, Jekaterina Bekešaitė ir kiti, vaikų šokių teatrai „Angel Project“ ir „Fantazija“, šokių studija „Gelios“, rusų folkloro kolektyvas „Vėreja“ ir vokalinis ansamblis „Drugelis“, o mažuosius linksmins Senis Šaltis su Snieguole.

Šventę organizuoja Vilniaus miesto rusų visuomeninės organizacijos ir slavų gailestingumo fondas. Renginio partneris – Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Renginio rėmėjas – Vilniaus miesto savivaldybė.

mažiau